160th Road over Platte Rvr
Good Condition31 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Worth |
| Location | S 26 T 66 N R 33 W |
| Carries | 160th Road |
| Crosses | Platte Rvr |
| Coordinates | 40.48702, -94.60523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 351.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14040 |