Pebble RD over Platte Rvr
Good Condition24 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Nodaway |
| Location | S 4 T 65 N R 33 W |
| Carries | Pebble RD |
| Crosses | Platte Rvr |
| Coordinates | 40.46544, -94.61781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 456.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29299 |