B.fieldrd Benton 1 over I-49 Benton 1
Good Condition38 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 2.6 Mi N Jct I-49&71B |
| Carries | B.fieldrd Benton 1 |
| Crosses | I-49 Benton 1 |
| Coordinates | 36.37081, -94.17055 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 333.0 ft (101.5 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 954.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005981 |