SH 72 Benton 1 over I-49 Benton 1
Fair Condition37 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 2.58 E Bentonville |
| Carries | SH 72 Benton 1 |
| Crosses | I-49 Benton 1 |
| Coordinates | 36.38132, -94.17578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 2092.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005982 |