Is 44 W over US 50 US 61
Fair Condition59 years old50,161 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 12 T 44 N R 5 E |
| Carries | Is 44 W |
| Crosses | US 50 US 61 |
| Coordinates | 38.55951, -90.40692 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 1208.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,161 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1411 |