Geyer RD S over Is 44
Fair Condition30 years old7,064 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 14 T 44 N R 5 E |
| Carries | Geyer RD S |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 38.55532, -90.41626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 320.9 ft (97.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1232.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,064 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11741 |