SH 8-12 Lm 16.43 over Saline River
Fair Condition43 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Bradley |
| Location | @bradley Co Line-longview |
| Carries | SH 8-12 Lm 16.43 |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 33.37848, -91.96082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 674.9 ft (205.7 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1933.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2018) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005987 |