SH 8-13 Lm 0.42 over Saline River Relief
Good Condition43 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 0.42 E Bradleyco-longview |
| Carries | SH 8-13 Lm 0.42 |
| Crosses | Saline River Relief |
| Coordinates | 33.37878, -91.95165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 401.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005989 |