County RD 96 over Lit Niangua Rvr
Fair Condition20 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Hickory |
| Location | S 2 T 37 N R 20 W |
| Carries | County RD 96 |
| Crosses | Lit Niangua Rvr |
| Coordinates | 37.98807, -93.10016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 118.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32102 |