Saline RD over Saline CR
Fair Condition126 years old3,104 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 301 T 43 N R 5 E |
| Carries | Saline RD |
| Crosses | Saline CR |
| Coordinates | 38.49139, -90.45968 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 125 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,104 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14178 |