Saline RD over Sugar CR
Fair Condition56 years old2,650 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 16 T 43 N R 5 E |
| Carries | Saline RD |
| Crosses | Sugar CR |
| Coordinates | 38.47393, -90.46740 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,650 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14190 |