US Highway 71 over Buffalo Creek - Scott Co
Fair Condition42 years old3,760 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Scott |
| Location | 5.35 Mi No Of Y City |
| Carries | US Highway 71 |
| Crosses | Buffalo Creek - Scott Co |
| Coordinates | 34.79679, -94.04454 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1068.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,760 (2018) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005990 |