Four Mile RD over ST Johns CR
Good Condition33 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 26 T 44 N R 2 W |
| Carries | Four Mile RD |
| Crosses | ST Johns CR |
| Coordinates | 38.53864, -91.10780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 332.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14218 |