ST Johns CR RD over Long Br CR
Good Condition21 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 26 T 44 N R 2 W |
| Carries | ST Johns CR RD |
| Crosses | Long Br CR |
| Coordinates | 38.53108, -91.11246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 162.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32098 |