So Rock Hill RD S over Is 44
Fair Condition57 years old4,302 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 5 T 44 N R 6 E |
| Carries | So Rock Hill RD S |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 38.57843, -90.36767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 925.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,302 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1422 |