Cedar ST over Piney Rvr
Good Condition54 years old200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Texas |
| Location | S 12 T 28 N R 11 W |
| Carries | Cedar ST |
| Crosses | Piney Rvr |
| Coordinates | 37.11880, -92.10080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14270 |