Canaday DR over Piney Rvr
Fair Condition89 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Texas |
| Location | S 11 T 28 N R 11 W |
| Carries | Canaday DR |
| Crosses | Piney Rvr |
| Coordinates | 37.12220, -92.11430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14273 |