County RD S-156 over Stinking CR
Fair Condition126 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Polk |
| Location | S 4 T 34 N R 22 W |
| Carries | County RD S-156 |
| Crosses | Stinking CR |
| Coordinates | 37.73086, -93.34001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14281 |