Mo 64 E over Lindley CR
Fair Condition51 years old638 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Polk |
| Location | S 30 T 35 N R 21 W |
| Carries | Mo 64 E |
| Crosses | Lindley CR |
| Coordinates | 37.75746, -93.28629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.1 ft (74.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 699.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 638 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507 |