County RD 322 over Drain Dtch
Poor Condition60 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mississippi |
| Location | S 14 T 26 N R 16 E |
| Carries | County RD 322 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.90005, -89.29051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 140.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14286 |