County RD 325 over Drain Dtch
Fair Condition95 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mississippi |
| Location | S 25 T 26 N R 16 E |
| Carries | County RD 325 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.86843, -89.27658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14316 |