Old HWY 141 over Romaine CR
Good Condition92 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 664 T 43 N R 5 E |
| Carries | Old HWY 141 |
| Crosses | Romaine CR |
| Coordinates | 38.46338, -90.42423 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.6 ft (20.6 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 150.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14289 |