Romaine CR RD over Sugar CR
Good Condition18 years old6,711 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 301 T 43 N R 5 E |
| Carries | Romaine CR RD |
| Crosses | Sugar CR |
| Coordinates | 38.46889, -90.43917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,711 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32024 |