Scruggs Station RD over Trib Of N Moreau C
Fair Condition96 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 23 T 44 N R 13 W |
| Carries | Scruggs Station RD |
| Crosses | Trib Of N Moreau C |
| Coordinates | 38.55090, -92.32284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 139.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14342 |