RT C E over Moreau Rvr
Fair Condition52 years old4,478 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 26 T 44 N R 13 W |
| Carries | RT C E |
| Crosses | Moreau Rvr |
| Coordinates | 38.53292, -92.32228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.0 ft (114 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1,482 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,478 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505 |