Is 55 S over Abandoned Rr
Good Condition55 years old8,458 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pemiscot |
| Location | S 21 T 18 N R 12 E |
| Carries | Is 55 S |
| Crosses | Abandoned Rr |
| Coordinates | 36.18311, -89.75343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 498.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,458 (2024) |
| Truck Traffic | 64% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1623 |