RT U E over Is 55
Poor Condition55 years old6,508 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pemiscot |
| Location | S 27 T 18 N R 12 E |
| Carries | RT U E |
| Crosses | Is 55 |
| Coordinates | 36.17115, -89.75340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.1 ft (74.4 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 1056.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,508 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1625 |