Owens RD over Whetstone CR
Fair Condition101 years old80 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wright |
| Location | S 5 T 29 N R 13 W |
| Carries | Owens RD |
| Crosses | Whetstone CR |
| Coordinates | 37.23045, -92.38276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16238 |