Dove Creek RD over Dove CR
Fair Condition76 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wright |
| Location | S 2 T 29 N R 13 W |
| Carries | Dove Creek RD |
| Crosses | Dove CR |
| Coordinates | 37.25569, -92.32850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 65 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16416 |