Farm RD 115 over Lit Sac Rvr
Fair Condition39 years old62 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 18 T 31 N R 22 W |
| Carries | Farm RD 115 |
| Crosses | Lit Sac Rvr |
| Coordinates | 37.42107, -93.39446 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 377.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16256 |