Farm RD 2 over Asher CR
Good Condition19 years old273 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 14 T 31 N R 23 W |
| Carries | Farm RD 2 |
| Crosses | Asher CR |
| Coordinates | 37.42333, -93.42736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 71.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 273 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31908 |