County RD 1745 over Br Of Mud CR
Good Condition35 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Randolph |
| Location | S 20 T 55 N R 13 W |
| Carries | County RD 1745 |
| Crosses | Br Of Mud CR |
| Coordinates | 39.54362, -92.39303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16257 |