County RD 1745 over Br Of Mud CR
Fair Condition32 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Randolph |
| Location | S 19 T 55 N R 13 W |
| Carries | County RD 1745 |
| Crosses | Br Of Mud CR |
| Coordinates | 39.54042, -92.40987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 64.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16323 |