NE 288th ST over Lit Platte Rvr
Poor Condition40 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clinton |
| Location | S 4 T 55 N R 31 W |
| Carries | NE 288th ST |
| Crosses | Lit Platte Rvr |
| Coordinates | 39.61566, -94.38225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 169.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16262 |