NE 280th ST over Lit Platte Rvr
Poor Condition37 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clinton |
| Location | S 8 T 55 N R 31 W |
| Carries | NE 280th ST |
| Crosses | Lit Platte Rvr |
| Coordinates | 39.60069, -94.39688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 407.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16341 |