Lit Buffalo RD over Lit Buffalo CR
Poor Condition43 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Morgan |
| Location | S 26 T 41 N R 19 W |
| Carries | Lit Buffalo RD |
| Crosses | Lit Buffalo CR |
| Coordinates | 38.29489, -92.99119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 128.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16283 |