Clear Water RD over Lit Buffalo CR
Fair Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Morgan |
| Location | S 34 T 41 N R 19 W |
| Carries | Clear Water RD |
| Crosses | Lit Buffalo CR |
| Coordinates | 38.28103, -93.01694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 148.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16374 |