Or 55 S over Drain Dtch No 3
Good Condition55 years old116 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pemiscot |
| Location | S 20 T 17 N R 12 E |
| Carries | Or 55 S |
| Crosses | Drain Dtch No 3 |
| Coordinates | 36.10130, -89.78255 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 596.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 116 (2024) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1629 |