US 61 N over Is 55
Poor Condition55 years old1,250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pemiscot |
| Location | S 19 T 17 N R 12 E |
| Carries | US 61 N |
| Crosses | Is 55 |
| Coordinates | 36.08993, -89.79568 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.0 ft (83.2 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1189.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,250 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1630 |