Cooper ST over Drain Dtch
Good Condition51 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 22 T 25 N R 10 E |
| Carries | Cooper ST |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.79986, -89.96570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 99.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16291 |