Stoddard ST over Creek
Fair Condition101 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 21 T 25 N R 10 E |
| Carries | Stoddard ST |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.79289, -89.95027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16295 |