County RD 480 over Dtch No 2
Fair Condition66 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Scott |
| Location | S 28 T 26 N R 13 E |
| Carries | County RD 480 |
| Crosses | Dtch No 2 |
| Coordinates | 36.86780, -89.65083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 157.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16355 |