Mo 114 E over Drain Dtch #2
Good Condition49 years old1,306 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | New Madrid |
| Location | S 34 T 26 N R 13 E |
| Carries | Mo 114 E |
| Crosses | Drain Dtch #2 |
| Coordinates | 36.85824, -89.64974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 378.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,306 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2927 |