Farm RD 117 over Br Of Lit Sac Rvr
Good Condition126 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 5 T 30 N R 22 W |
| Carries | Farm RD 117 |
| Crosses | Br Of Lit Sac Rvr |
| Coordinates | 37.35781, -93.38014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16357 |