Farm RD 117 over Br Of Lit Sac Rvr
Poor Condition126 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 5 T 30 N R 22 W |
| Carries | Farm RD 117 |
| Crosses | Br Of Lit Sac Rvr |
| Coordinates | 37.34886, -93.36928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16360 |