Windmill RD over Rock CR
Fair Condition30 years old1,539 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 202 T 42 N R 5 E |
| Carries | Windmill RD |
| Crosses | Rock CR |
| Coordinates | 38.38100, -90.40624 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 177.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,539 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16364 |