Seckman RD over Trib Of Rock CR
Good Condition19 years old8,864 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 2021 T 42 N R 5 E |
| Carries | Seckman RD |
| Crosses | Trib Of Rock CR |
| Coordinates | 38.38333, -90.40333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Area | 332.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,864 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31911 |