Ne950 over Mid Fk Tebo CR
Fair Condition106 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Henry |
| Location | S 19 T 43 N R 24 W |
| Carries | Ne950 |
| Crosses | Mid Fk Tebo CR |
| Coordinates | 38.49331, -93.61054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 104.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16368 |