Ne801 over Br Mid Fk Tebo CR
Fair Condition35 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Henry |
| Location | S 19 T 43 N R 24 W |
| Carries | Ne801 |
| Crosses | Br Mid Fk Tebo CR |
| Coordinates | 38.49499, -93.60564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16345 |