Menefee RD over Puzzle CR
Poor Condition41 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 6 T 56 N R 16 W |
| Carries | Menefee RD |
| Crosses | Puzzle CR |
| Coordinates | 39.68359, -92.73837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 230.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16395 |